Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

DİYARBAKIR HAVALİMANI

DİYARBAKIR HAVALİMANI

Diyarbakır, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alır ve dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Merkez ilçesiyle birlikte 17 ilçesi bulunmaktadır. Ülkenin doğusundaki en kalabalık şehridir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin orta kısmında, El Cezire’nin (Mezopotamya) kuzeyinde yer almaktadır. Doğuda Siirt ve Muş; Batıda Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya; Kuzeyde Elazığ ve Bingöl; Güneyde ise Mardin ili bulunmaktadır. Dağlarla çevrili ortası hafif çukurlaşmış görünümdedir. En yüksek dağı Muş sınırı yakınındaki Anduk Dağı’dır(2830m ).

İlde sert ve kurak yayla iklimi hâkimdir. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer. Topraklarının %33’ü orman ve fundalık, %40’ı ekili arazi, %22’si çayır ve meralarla kaplıdır. Karpuzu ile ünlü Diyarbakır, ana yemek olarak ciğer kebabı, içli köfte, bulgur pilavı, kaburga, keşkek, lebeni; tatlılardan ise burma, kadayıf ve Nuriye ile yemek kültürü açısından zengindir. Diyarbakır da fazlasıyla tarihi eserlerde bulunmaktadır. Bunlar; Diyarbakır Ulu Camisi, Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır Surları, Hasankeyf Taş Köprü Müzeleri, Keçi Burcu, Cahit Sıtkı Tarancı Evi, Seman Köşkü, Diyarbakır Arkeoloji Müzeleri’dir. Kiliseler ise; Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, Saint Georgi(Kara Papaz) Kilisesi, Mar Pet yun Kilisesi’dir.

Diyarbakır’a ulaşım; Havayolu, Karayolu ve Demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Demiryolu ile ulaşım; Diyarbakır Tren İstasyonu adında bir gar bulunmaktadır. Adana’dan Elazığ’a giden Fırat Express Diyarbakır tren istasyonunda durmaktadır. Bölgesel Tren bazında Batman – Diyarbakır, Diyarbakır – Kurtalan ve Diyarbakır – Adana güzergâhları bulunmaktadır.

Karayolu ile ulaşım; Diyarbakır’ dan Türkiye’nin her yerine otobüs ile yolculuk yapmak mümkündür. Otogar şehir merkezine 4 km uzaklıktadır.

Havayolu ile ulaşım; Diyarbakır’a her gün Ankara, İstanbul ve İzmir’den düzenli olarak Antalya, Adana ve Bursa’ya ise haftanın belirli günlerinde seferler düzenlenmektedir.

Ucuz Uçak Biletleri, Promosyonlu Uçak Biletleri ile uçmanın kolaylığını yaşatıyoruz sizlere. Özellikle kış aylarında havayoluna olan talep artmaktadır. İklimin sert ve soğuk olması kara ve demiryoluna olan talebi kış aylarında azaltmaktadır.

Uçuşlar genellikle; Pegasus, Turkish Airlines( THY), Anadolu Jet ve SunExpiress ile sağlanır.

Varol Yazılım Turizm

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İlgili Yazılar

RSS