Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

MİLAS- BODRUM HAVALİMANI

MİLAS- BODRUM HAVALİMANI

Muğla ili Ege Bölgesinin Ege Bölümünde yer almaktadır. Ege Bölgesinde dağlar kıyıya dik uzanır. Bunun sonucunda iç kesimlere ulaşım kolay sağlanmaktadır. Kıyıların girintili çıkıntılı olması sonucu körfez,  koy, ada, yarımada ve doğal liman sayısı artmıştır. Nüfus kıyı ovalarında toplanmıştır. Türkiye’nin en uzun kıyılarıdır. Tektonik hareketlerden dolayı kırıklı yapının en yaygın olduğu bölgedir. Bölgenin akarsuları; Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz, Bakırçay’dır. Körfezleri ise; Edremit, Çandarlı, İzmir, Kuşadası, Güllük ve Gökova başlıca körfezleridir. İklimi; asıl Ege bölümünde Akdeniz İklimi, İç kısımlarda ise karasal iklim hüküm sürer. Nüfusuna bakacak olursak; Kıyı Ege’de nüfus yoğundur. Marmara’dan sonra en çok göç alan bölgemizdir. Turizmden bahsedecek olursak da antik yerleşme ve eserler çok fazla olduğundan bölgeye olan talep de o oranda fazladır. Bunlardan bazıları; Selçuk-Efes’te Meryemana Kilisesi ve antik kent, Milet, Didim, Afrodisyas, Sard, Bergama’dır. Yat limanları; Çeşme, Bodrum, Kuşadası, Marmaris’tir. Sıcak su kaynakları; Çeşme, Balçova, Salihli, Denizli, Afyon ve Kütahya kaplıcaları bulunmaktadır.

Ege Bölgesi’nin bu özelliklerinden dolayı bölgeye olan göçü artırmaktadır. Aynı zamanda da turistlerin en uğrak tatil noktalarından biridir bölge. Hava yolu ulaşımı bu noktada önemini korumakla birlikte her yıl binlerce yolcusunu ağırlamaktadır.

Milas – Bodrum Havalimanı da bunlardan bir tanesidir. Muğla ilinde Bodrum ile Milas ilçeleri arasında bulunan uluslararası havalimanıdır. Milas, en az 5 bin yıllık geçmişi ile bir tarih ve kültür merkezidir. Ekonomik Uçak Biletlerinin bulunması bölgeye olan talebi arttırmaktadır. Dünya’nın her yerinden ziyarete gelinen Ege Bölgesinde gezilip görülecek tarihi alanların fazlalığıyla birlikte ikliminin de uygunluğu doğa harikası güzelliklerinin bulunması tatilcilere çok iyi zaman geçirme olanağı da tanıyor.

Varol Yazılım Turizm

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İlgili Yazılar

RSS