Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

ŞANLIURFA GAP HAVALİMANI

ŞANLIURFA GAP HAVALİMANI

Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Orta Fırat bölümünde yer alır.  Kuzeyin de Adıyaman, Diyarbakır, Doğuda Mardin, Güneyde Suriye, Batıda ise Gaziantep ile sınırlıdır. Dağlar Urfa’nın % 22 sini, Ovalar % 16,3, Platolar % 61,7 sini oluşturur. Tarıma elverişli alanlar %98,3’ dür. Sulu tarıma geçilmediği için kuru ürünler yetiştirilir. Yoğunlukla Buğday, Arpa, Mercimek, Anason, Pamuk, Sebze ve meyveler yetiştirilmektedir. Urfa ‘da tarım ve hayvancılık halkın birinci derecede geçim kaynağıdır. Şanlıurfa’nın ilçelerinden bahsedecek olursak; Akçakale, Viranşehir, Siverek, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Hilvan, Suruç, Halfeti, Harran ‘dır. Peygamberler şehri olan Şanlıurfa’nın tarihi 9 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Bununla birlikte şehir geçmişten günümüze önemini korumaktadır. Hz. İbrahim’in doğduğu, Hz. Eyüp’ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze görünümündedir. Birçok müze ve tarihi eser bulunmaktadır. Aynı zamanda arkeolojik çalışmaların devam etmesi şehrin tarihini derinlemesine incelemektedir.

Urfa Kur’an, İncil ve Tonah ( eski Ahit/Tevrat)’ ta geçen İbrahim peygamberin, doğum yeri olarak kabul edilir ve anısına camii de bulunmaktadır. Şanlıurfa’ya gidilip görülmeden dönülmemesi gereken tarihi eserler ve kalıntılardan bahsedelim. Bunlar; Selahaddin Eyyubi Camii, Rum kale, Birecik ”kalecik” kaya mezarları, Pogdan(Ponyon) Mağarası, Sağmatlar Antik Şehri, Halil ur Rahman Camii, Halfeti, Şuayb Şehri Harabeleri, Kelaynaklar, AK kese (Hane fiş) Kilisesi ve Mağarası, Kızlar sarayı Harran, Hz. Eyüp Peygamber ve Viranşehir, Balıklı Göl mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Şanlıurfa da Ulaşım; Havayolu, Karayolu, Demiryolu ile sağlanmaktadır.

Karayolu: Şanlıurfa dan bütün illere direkt seferler vardır.

Demiryolu: Şanlıurfa (Akçakale – Gaziantep-İskenderun ve Şanlıurfa ( Akçakale) Gaziantep-Ankara-İstanbul hattı mevcuttur.

Havayolu: Şanlıurfa-Ankara, Şanlıurfa-İstanbul uçuşları her gün vardır. Havayolu ulaşımı büyük şehirlere sıklıkla gitmeyi kolaylaştırmıştır. Özellikle ticaretle uğraşan ürünlerine pazar arayan iş sahipleri ve iş adamları havayolunu tercih etmektedir. Sağlık problemleri olan hastaların yakınları da havayolu ulaşımının Şanlıurfa adına önemli olduğunu belirtiyorlar. Aynı zamanda turistlerin ziyaretini de kolaylaştıran havayolu ulaşımı Ucuz Uçak Biletleri ve Promosyonlu Uçak Biletleriyle havayoluna olan talebi artırıyorlar.

Varol Yazılım Turizm

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İlgili Yazılar

RSS