Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Yıldız Tezcan - Şu Gurbet Canıma Yetti ( Diva'dan Armağan )

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by mmemduh - Kategori:
9 İzlenme

Açıklama

http://www.facebook.com/pages/Y%C4%B1ld%C4%B1z-Tezcan-Efsanesi/185762794771542

Biyogrfi
1946 yılında İstanbul'da doğan sanatçı, tahsil hayatını Şişli Talat Paşa orta 2.nci sınıftan terk olarak tamamlamıştır. Türkiye'nin ilk makyözlerinden CEMAL KONCA'nın kızı olan Yıldız, daha 9 yaşında müzik hayatına başlar ve ilk plağa okuduğu eser, yine bir çocuk şarkısı olan "Orda Bir Köy Var Uzakta" dır. Aynı dönemler çocuk korosunda da şarkılar söyler. Musiki eğitimini ihmal etmeyip, Belediye Konservatuarı ve ardından musiki üstadlarından aralıksız dersler almıştır.
1963'de Grafson Plak şirketiyle anlaşma imzalayarak ilk profesyönel çalışması "Şahin İdim / Tosuno" adında 78 Devirli Taş plağını çıkarır. Grafson firmasına okuduğu 11 plaktan sonra, 1964'de asıl çıkışını yapacağı ve dönemin en büyük plak yapımcı ve şirketlerinden Odeon'la mukavele imzalayarak, bu firmaya okuyacağı yaklaşık 100 adet 45'lik plaklar serüvenine de başlamış olur.
"Esmerim, "Hele Dadaş, "Vur Sineme Öldür Beni, "Erzurum Dağları, Aman Dünya Ne Dar İmiş, "Mühür Gözlüm ve "Hastahane Önü İncir Ağacı" gibi bu şirekete yapmış olduğu ilk plakları büyük ilgi görmüştür. NERİMAN ALTINDAĞ ve MUZAFFER AKGÜN kuşağından sonra bayrağı eline alarak kısa zamanda Türkiye sınırları içerisinde büyük üne kavuşur. Bu ilgi ve hızlı yükseliş döneme ait film yapımcılarının da gözünden kaçmamıştı. 1965 yılında ÜMİT UTKU'nun çektiği ilk filmi "Gönül Kuşum" da başrollerini YILMAZ GÜNEY'le paylaşan Yıldız, 1973 yılına kadar 45 sinema filminde başrol oynar. Bunlardan, "Aşkın Gözyaşları, "Berduş Yıldız, "Yayla Kartalı, "Kaldırım Meleği, "Kırık Saz, "Mühür Gözlüm ve "Ezom" büyük gişe hasılatları yapmış akla gelen filmlerinden sadece bir kaçıdır.
Sesine son derece hakim, türkülerini duru uslubuyla net entenasyonu ve düzgün diksiyonuyla okuyan Yıldız Tezcan ismi "marka" olmuş, klişeleşmiştir artık. 1974'ün son aylarına gelindiğinde "Taç Plak" şirketiyle yeni bir anlaşma yapan sanatçı, 7 adet 45'lik plak daha yapar. "Dam Üstüne Çul Serer, "Affetmem Seni, "Nem Kaldı, "Ne sevdiğin Belli Ne Sevmediğin gibi plaklar, klasik diye tabir edilen Yıldız Tezcan ismi hatırına satın alınır. Öncekilerde olduğu gibi satış rekorları da kırmaz bu yapıtlar. Daha doğrusu 70'li yılların 2.nci yarısından sonra genel anlamda 45'likler, yerini daha çok 33'lük plaklar ve kasetlere bırakmıştır. Yine 1960'lı yılların sonlarına doğru bu kategoride yıldızı iyiden iyiye parlamaya başlayan BEDİA AKARTÜRK ve YÜKSEL ÖZKASAP başta olmak üzere, NECLA AKBEN, HÜLYA SÜER ve daha sonra BELKIS AKKALE gibi büyük isimler, bu pastanın diğer ortaklarını oluşturmuştur.
Bir çok plağında ARİF SAĞ ve ORHAN GENCEBAY'ın yanı sıra, İstanbul ve Ankara Radyo'sundan ŞENEL ÖNALDI, MEHMET ERENLER ve YÜCEL PAŞMAKÇI gibi büyük saz üstadları, enstrümanlarıyla sanatçıya eşlik ettiler. İstanbul ve ardından Ankara Radyo'su sınavlarını kazanan Yıldız, üç dört yıllık bu serüveninden sonra tercihini sahneden yana kullanarak Radyo'dan ayrılmak durumunda kaldı. Türkiye ve Almanya'da çıkardığı 200'ün üstündeki plak sayısıyla bu alandaki rekoru da elinde bulunduran ünlü sanatçı, Türkiye'de en çok plak yapmış kadın sanatçı ünvanına da sahiptir. 15 "Altın Plak" ödülünün de sahibi olan "Efsane" sanatçı, bütün bunların yanı sıra 60'lı yıllarda Festivallerin en aranan ismi olmuş, el üstünde ve omuzlarda taşınmış, az sayıda sanatçıya nasip olmuş şan, şöhret ve "Alanında Tek" sıfatı, ne yazık ki onun 1970 lerin sonlarında başlayan, ve 80'li yıllarda devam eden hızlı çöküşüne engel olamamıştır. Taç Plak'la yapmış olduğu 10 yıllık mukavele, büyük şöhretinde ki sonun başlangıcı olarak da gösterilebilir. Artık Türkiye'de plak, kaset yapamayan ünlü sanatçı müzik çalışmalarını Almanya'da, Türküola bünyesinde devam ettirir. 1985 yılında eski mukavelesi sona eren Yıldız Tezcan tekrar Türkiye'ye döner ve bu sefer Güneş Plak'la anlaşarak bir yüzü Arabesk, diğer yüzü Türkülerden oluşan "Unutulur mu?" albümünü piyasaya çıkarır. Gerek altyapısıyla, gerekse sanatçının güçlü yorumuyla son derece kaliteli bir çalışma olmasına rağmen beklenen yüksek satışlar olmamıştır.
Gelmiş geçmiş en güçlü ses ve yorumculardan kabul edilen YILDIZ TEZCAN ismi, müzik tarihine altın harflerle kazınmış, unutulmazlar arasında yerini almıştır...
Araştırma: Adnan Turan

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS